2014 OFFICE OF U.S. MARINE CORPS COMMUNICATION VISUAL INFORMATION AND EXCELLENCE IN COMMUNICATION AWARDS PROGRAM

Date Signed: 4/02/2014
MARADMINS Active Number: 175/14

R 021832Z APR 14 
UNCLASSIFIED/
MARADMIN 175/14
MSGID/GENADMIN/CMC WASHINGTON DC PA//
SUBJ/2014 OFFICE OF U.S. MARINE CORPS COMMUNICATION VISUAL INFORMATION AND EXCELLENCE IN COMMUNICATION AWARDS PROGRAM//
POC/CARDELLA, SLAVATORE/MSGT/UNIT:CMC WASHINGTON DC PA/NAME:HQMC PUBLIC AFFAIRS/TEL:(703) 614-1492/ EMAIL:SALVATORE.CARDELLA AT USMC.MIL//
GENTEXT/REMARKS/1.  THE FOLLOWING COMMANDS/MARINES HAVE BEEN SELECTED BY THE OFFICE OF U.S. MARINE CORPS COMMUNICATION TO RECEIVE VIEC AWARDS FOR PROFESSIONAL EXCELLENCE IN NEW, TRADITIONAL AND BROADCAST JOURNALISM. THE FIRST-PLACE RECIPIENTS IN NEW,TRADITIONAL AND BROADCAST JOURNALISM CATEGORIES WILL REPRESENT THE MARINE CORPS IN THE 2014 DOD-WIDE THOMAS JEFFERSON AWARDS PROGRAM.
A.  NEW AND TRADITIONAL WINNERS:
(1) CATEGORY A: NEWSPAPER FIRST: OKINAWA MARINE SECOND: THE GLOBE HONORABLE MENTION: QUANTICO SENTRY
(2) CATEGORY B: DIGITAL PUBLICATION - NO AWARD
(3) CATEGORY C: WEBSITE/BLOG FIRST: 13TH MEU SECOND: N/A HONORABLE MENTION: N/A
(4) CATEGORY D: NEWS ARTICLE FIRST: SGT CHELSEA FLOWERS ANDERSON, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT BOBBY J. YARBROUGH, II MEF FWD HONORABLE MENTION: LCPL ANDREA CLEOPATRA DICKERSON, MCAS CHERRY POINT
(5) CATEGORY E: FEATURE ARTICLE FIRST: LCPL ALLY BEISWANGER, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: LCPL LISETTE LEYVA, DEFENSE MEDIA ACTIVITY  HONORABLE MENTION: LCPL SCOTT REEL, I MEF
(6) CATEGORY F: COMMENTARY/EDITORIAL FIRST: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: LCPL NATALIE M. ROSTRAN, III MEF HONORABLE MENTION: LCPL DAVID HERSEY, III MEF
(7) CATEGORY G: SERIES FIRST: CPL MICHAEL LOCKETT, 26TH MEU SECOND: CPL PAUL PETERSON, II MEF FWD HONORABLE MENTION: CPL JESSICA ITO, MARINE FORCES RESEVE
(8) CATEGORY H: MARINE PHOTOJOURNALIST OF THE YEAR FIRST: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT BOBBY J. YARBROUGH, II MEF FWD HONORABLE MENTION: LCPL KASEY PEACOCK, 29 PALMS
(9) CATEGORY I: NEWS PHOTO FIRST:  CPL CODEY UNDERWOOD, 31ST MEU SECOND: CPL ANNE K. HENRY, III MEF HONORABLE MENTION: CPL AUSTIN LONG, MCB CAMP LEJEUNE
(10) CATEGORY J: FEATURE PHOTO FIRST: SGT DENGRIER BAEZ, MARINE BARRACKS 8TH AND I SECOND: SGT SCOTT M. SCHMIDT, 6TH MCD HONORABLE MENTION: CPL CAITLIN BRINK, MCRD PARRIS ISLAND
(11) CATEGORY K: OUTSTANDING INTIATIVE IN EMERGING MEDIA AND TECHNOLOGIES
FIRST: N/A SECOND: N/A HONORABLE MENTION: 15TH MEU HONORABLE MENTION: MCRD PARRIS ISLAND HONORABLE MENTION: DEFENSE MEDIA ACTIVITY
(12) CATEGORY L: OUTSTANDING NEW COMMUNICATOR FIRST: LCPL NATALIE M. ROSTRAN, III MEF SECOND: N/A HONORABLE MENTION: N/A
(13) CATEGORY M: MARINE CORPS TRADITIONAL COMMUNICATOR OF THE YEAR FIRST: SGT BOBBY J. YARBROUGH, II MEF FWD SECOND: SGT JONATHAN WRIGHT, 31ST MEU HONORABLE MENTION: CPL ANNE K. HENRY, III MEF
B.  BROADCAST WINNERS:
(1) CATEGORY A: AUDIO SPOT PRODUCTION FIRST: PFC LUPE CAMPOS, AFN IWAKUNI SECOND: CPL AMY DOUGLAS, AFN IWAKUNI HONORABLE MENTION: CPL ANTHONY RAYIS, AFN IWAKUNI
(2) CATEGORY B: AUDIO NEWS REPORT FIRST: CPL ANTHONY RAYIS, AFN IWAKUNI SECOND: CPL BROCK GAUL, AFN IWAKUNI HONORABLE MENTION: CPL AMY DOUGLAS, AFN IWAKUNI
(3) CATEGORY C: AUDIO FEATURE REPORT FIRST: CPL ANTHONY RAYIS, AFN IWAKUNI SECOND: SGT JONATHAN WRIGHT, 31ST MEU HONORABLE MENTION: CPL PAUL A. ROBBINS, 31ST MEU
(4) CATEGORY D: AUDIO SERIES - NO AWARD
(5) CATEGORY E: RADIO SPORTS REPORT - NO AWARD
(6) CATEGORY F: RADIO NEWSCAST - NO AWARD
(7) CATEGORY G: RADIO INFORMATION PROGRAM - NO AWARD
(8) CATEGORY H: VIDEO SPOT PRODUCTION HONORABLE MENTION: CPL BROCK GAUL, AFN IWAKUNI
(9) CATEGORY I: VIDEO NEWS REPORT FIRST: CPL MARCIN PLATEK, MARINE FORCES RESERVE SECOND: LCPL ALLY BEISWANGER, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: SGT JONATHAN WRIGHT, 31ST MEU
(10) CATEGORY J: VIDEO FEATURE REPORT - NO AWARD
(11) CATEGORY K: VIDEO SERIES FIRST: LCPL CLAYTON FILIPOWICZ, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: N/A HONORABLE MENTION: N/A
(12) CATEGORY L: LOCAL VIDEO NEWSCAST - NO AWARD
(13) CATEGORY M: OUTSTANDING NEW BROADCASTER FIRST: LCPL CLAYTON FILIPOWICZ, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: CPL ERIC WADDELL, AFN OKINAWA HONORABLE MENTION: LCPL ANNA K. ALBRECHT, I MEF
(14) CATEGORY N: MARINE CORPS MILITARY BROADCASTER OF THE YEAR FIRST: CPL TYLER S. MITCHELL, AFN OKINAWA SECOND: LCPL JOHN TUCKER, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: N/A
C.  VIEC WINNERS
(1) CATEGORY A: REPUTATION/BRAND MANAGEMENT FIRST: II MEF FWD SECOND: MARINE BARRACKS 8TH AND I HONORABLE MENTION: III MEF/MCIPAC
(2) CATEGORY B: INFORMATION CAMPAIGN FIRST: II MEF FWD SECOND: MCIPAC HONORABLE MENTION: RCSW COMBAT CAMERA
(3) CATEGORY C: CREATIVE TACTICS FIRST: II MEF FWD SECOND: 13TH MEU HONORABLE MENTION: N/A
(4) CATEGORY D: RESEARCH AND EVALUATION FIRST: II MEF FWD SECOND: N/A HONORABLE MENTION: N/A
(5) CATEGORY E: COMBAT ART - NO AWARD D. VISUAL INFORMATION AWARDS PROGRAM ENTRIES
(1) CATEGORY A: COMBAT DOCUMENTATION OPERATIONAL: FIRST: SGT BOBBY J. YARBROUGH, II MEF FWD SECOND: N/A HONORABLE MENTION: N/A TRAINING: FIRST: SGT SARAH A. FIOCCO, 1ST MLG SECOND: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: SGT CHRISTOPHER O'QUIN, 13TH MEU
(2) CATEGORY B: PICTURE STORYFIRST: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT CASSANDRA FLOWERS, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: CPL ORRIN G. FARMER, MCI WEST, MCB CAMP PENDLETON
(3) CATEGORY C: SPORTS PHOTOGRAPHY FIRST: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT SCOTT SCHMIDT, 6TH MCD HONORABLE MENTION: N/A
(4) CATEGORY D: ART/GRAPHICS IN SUPPORT OF A PUBLICATION - NO AWARD
(5) CATEGORY E: PORTRAIT/PERSONALITY FIRST: SGT JENNIFER PIRANTE, 13TH MEU SECOND: LCPL LAUREN A. KURKIMILIS, MCAGCC 29 PALMS HONORABLE MENTION: CPL LAURA GAUNA, CAMP PENDLETON
(6) CATEGORY F: PICTORIAL FIRST: SGT AUSTIN HAZARD, CAMP LEJEUNE SECOND: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: CPL SARAH WOLFF-DIAZ, CAMP PENDLETON
(7) CATEGORY G: ILLUSTRATIVE PHOTOGRAPHY FIRST: CPL DANIEL WETZEL, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: N/A
(8) CATEGORY H: MULTIMEDIA STORY OPERATIONAL:FIRST: SGT DANIEL WETZEL, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT CHRISTOPHER O'QUIN, 13TH MEU HONORABLE MENTION: LCPL ORRIN G. FARMER, CAMP PENDLETON FEATURE:FIRST: SGT MICHAEL WALTERS, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT CASSANDRA FLOWERS, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: SGT DANIEL WETZEL, DEFENSE MEDIA ACTIVITY
(9) CATEGORY I: MARINE PHOTOGRAPHER OF THE YEAR FIRST: SGT TYLER L. MAIN, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT CHRISTOPHER Q. STONE, 26TH MEU HONORABLE MENTION: CPL DANIEL WETZEL, DEFENSE MEDIA ACTIVITY
(10) CATEGORY J: COMBAT DOCUMENTATION FIRST: CPL MARCIN PLATEK, MARINE FORCES RESERVE SECOND: N/A HONORABLE MENTION: N/A
(11) CATEGORY K: DOCUMENTARY FIRST: SGT CHRISTOPHER Q. STONE, 26TH MEU SECOND: SGT DANIEL WETZEL, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: CPL JENNIFER L. SCHUBERT, MCRD PARRIS ISLAND
(12) CATEGORY L: FIELD PRODUCTION FIRST: LCPL JOHN TUCKER, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: SGT DANIEL WETZEL, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: CPL MARCIN PLATEK, MARINE FORCES RESERVE
(13) CATEGORY M: EDITING FIRST: LCPL CLAYTON FILIPOWICZ, DEFENSE MEDIA ACTIVITY SECOND: LCPL JOHN TUCKER, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: CPL DANIEL R. MILLNER II, CAMP LEJEUNE COMCAM
(14) CATEGORY N: FEATURE STORY FIRST: CPL MARCIN PLATEK, MARINE FORCES RESERVE SECOND: LCPL JOHN TUCKER, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: N/A
(15) CATEGORY O: MARINE VIDEOGRAPHER OF THE YEARFIRST: CPL MARCIN PLATEK, MARINE FORCES RESERVE SECOND: LCPL CLAYTON FILIPOWICZ, DEFENSE MEDIA ACTIVITY HONORABLE MENTION: N/A
2.  RELEASE AUTHORIZED BY BGEN(SEL) T.V. WILLIAMS, DIRECTOR, OFFICE OF U.S. MARINE CORPS COMMUNICATION, HQMC.//