HomeNewsMessagesMessages Display
2018 HYBRID LOGISTICS SYMPOSIUM (HLS) PARTICIPANT ANNOUNCEMENT

Date Signed: 1/17/2018
MARADMINS Number: 035/18

R 171527Z JAN 18
MARADMIN 035/18
MSGID/GENADMIN/CMC L LP WASHINGTON DC//
SUBJ/2018 HYBRID LOGISTICS SYMPOSIUM (HLS) PARTICIPANT ANNOUNCEMENT//
REF/A/MSG/CMC L LP WASHINGTON DC/091630Z NOV 17//
REF/B/MSG/CMC L LP WASHINGTON DC/212006Z NOV 17//
POC/HOLIAN, LUKE/LTCOL/HQMC, LPV/TEL: 571-256-7188/EMAIL: LUKE.HOLIAN@USMC.MIL//
POC/PENRY, KAITLIN/CTR/HQMC, LPV/TEL: 571-256-7209/EMAIL: KAITLIN.PENRY.CTR@USMC.MIL//
POC/GERVASIO, ALLISON/CTR/HQMC, LPV/TEL: 703-697-5044/EMAIL: ALLISON.GERVASIO.CTR@USMC.MIL//
GENTEXT/REMARKS/1.  Ref A is the Hybrid Logistics Symposium (HLS) Announcement MARADMIN which outlines the purpose and method of the symposium.  Ref B is the HLS Nomination MARADMIN which outlines how to apply to be a participant at the HLS.  This message serves to announce the primary and alternate participants for the 2018 Hybrid Logistics Symposium (HLS) that will go 26 February – 1 March 2018.
2.  HLS Participants.  Congratulations to the 2018 HLS participants.  These submissions were rated highly by the DC, I and L team and were selected for participation in the 2018 HLS.  Primary participants must accept their selection to the HLS via email response to MSG POCs, Kaitlin Penry or Allison Gervasio, NLT 22 January 2018.  Coordinating Instructions will be sent via SEPCOR to alternate participants.
2.a.  Primary Participants are as follows and should be read in two columns.
Name                            Rank
Afkhami, Milad                  Capt
Anair, Joshua                   Sgt
Audette, Matthew                Capt
Bashaw, Owen                    Capt
Beeler, Michael                 LT
Beeman, Josiah                  Sgt
Bergstrom, Sarah                Capt
Berry, Tanner                   Cpl
Blackburn, John                 Civ
Blaul, James                    Capt
Bloomer, Brandon                Sgt
Boudreaux, Robert               Cpl
Bower, Daniel                   CWO2
Brown, Catherine A              1stLt
Bryant, Scott                   1stLt
Buerman, Ryan                   Capt
Campfield, Dustin               SSgt
Carnazza, Gregory               1stLt
Carroll, Madison                Capt
Cates, Jameson                  Sgt
Champaigne, Kevin               Capt
Cleary, Wayne                   1stLt
Cohen, Benjamin                 2ndLt
Corral, Narcisco                Capt
Cruz, Miguel                    Maj
Cullen, Aaron                   Civ
Cummings, Rachel                Capt
Decquir, Emani                  1stLt
Denison, James                  Civ
Desander, Mark                  Civ
Deuel, Theodore                 Sgt
Dierker, Adam                   Capt
Dinguis-Gonzalez, Jason         HM2
Dippel, Christopher             Capt
Donlon, Brian                   Maj
Doudell, Christine              Capt
Dzurino, Elijah                 LCpl
Ekman, Elle                     Capt
Evers, Matthew                  Capt
Falge, Alyssa                   Sgt
Felix, Osanya                   Cpl
Fontillas, Edwin                Civ
Gallagher, Patrick              Civ
Galvan, Nicholas                Capt
Gates, Andrew                   Sgt
Geinosky, Daniel                Cpl
Giel, Julia                     1stLt
Goodman, Ethan                  Sgt
Gunn, Isaiah                    Cpl
Hawkins, John                   Civ
Hayes, Creighton                2ndLt
Holmberg, Daniel                HM1
Honjiyo, Chloe                  SSgt
Hough, Stephanie                1stLt
Hutcheon, Andrew                Capt
Jones, Nicky                    CWO2
Kain, Mitchell                  1stLt
Kittrell, Jenkyn                Capt
LaCount, Benjamin               1stLt
Lee, Benjamin                   Sgt
Long, John                      Capt
Mack, Aaron                     Sgt
Mack, Thomas                    CWO2
Malaca, Michael                 Civ
Metzler, Dylan                  Capt
Mills, Joshua                   Capt
O’Berg, Robert                  Capt
Oliveira, Victor                Capt
Overly, Ryan                    Cpl
Petrisevac, Jacqueline          Capt
Pollard, Emilie                 Cpl
Rodriguez, Elizabeth            EN3
Rodriguez, Raul                 Capt
Rodriguezrosa, Norberto         LCpl
Rogers, Davin                   Cpl
Rogers, Zechariah               Capt
Roop, Ryan                      Capt
Rossmanith, Eric                Capt
Salchow, Richard                Capt
Sanchez, Yvonne                 2ndLt
Scholten, John                  CWO4
Shipman, James                  Capt
Smith, Ashley                   1stLt
Springston, Harold              HM2
Stemple, Brian                  HM2
Strumolo, Joseph                Capt
Suh, Anthony                    Capt
Tigh, Tiffany                   Capt
Turner, Dylan                   Cpl
Uwins, James                    Civ
Vincent, Sarah                  LCpl
Walker, Charles                 LCpl
Wallace, Jonathan               Cpl
Walsh, Christopher              LCpl
Wessman, Steven                 2ndLt
Whipple, Justine                Maj
Whittall, Jessy                 HM2
Youngbrown, Isaiah              Cpl
Zerr, Gregory                   Capt
Zhang, Wei                      Sgt
2.b.  Alternate Participants are as follows and should be read in two columns.
Name                            Rank
Bair, Jacob                     LCpl
Bilyard, James                  Capt
Burley, Nicholas                Capt
Clark, Kevin                    1stLt
Cruz, Victor                    Civ
Davis, Frank                    CWO2
Edwards, Graciela               Sgt
Ferrarell, Caitlin              Capt
Grimes, Clifford                Civ
Guzman, Jonathan                CWO3
Hale, Zakary                    Sgt
Johnson, Douglas                Civ
Jones, Bradley                  Capt
Lucero, Ashlyn                  Capt
Mispagel, Aaron                 Cpl
Otto, Timothy                   Capt
Paskell, Jacob                  CWO2
Pierce, Jason                   CWO3
Pilcotenezaca, Janneth          Cpl
Riddle, Joshua                  WO1
Roush, Hunter                   Sgt
Sanchez, Daniel                 Maj
Sosa, Alexander                 CWO3
Valentena, Brittanie            Civ
White, Douglas                  Capt
3.  HLS Way Ahead.
3.a.  Travel.  Per ref A, DC, I and L will fund all authorized TAD travel expenses via an I and L line of accounting (LOA) that will be processed by the nominees’ chain of command.  Participants will receive TAD instructions via SEPCOR NLT 18 January 2018.  Participants should notify the MSG POCs if there are any questions.
3.b.  Symposium Pre-Work.  All symposium pre-work will be done on the All Partners Access Network (APAN).  SEPCOR will be sent regarding invitations to the HLS site and cohort sites NLT 22 January 2018.  Symposium pre-work should take no more than three hours per week.
4.  Funding.  DC, I and L will support all travel costs for the Hybrid Logistics Symposium participants.  Rental cars and associated costs are not authorized, they are at the discretion of the command.
5.  Release authorized by BGen (Sel) K. D. Reventlow, Assistant Deputy Commandant, Installations and Logistics (LP).//